piątek, 7 września 2012

chlebek ziemniaczany


co można zrobić z ziemniakami , które zostały z obiadu? kopytka, leniwe , śląskie a poza wszelkiego rodzaju kluskami , można jeszcze zrobić chleb. chleb pszenno-ziemniaczany na drożdżach. jaki jest? jest przede wszystkim długo świeży i wilgotny w środku. ma chrupiącą skórkę i lekko słony smak. jest naprawdę pyszny . następnym razem pokuszę się o dodanie jakiś ziarenek do środka. wtedy będzie jeszcze lepszy. 
to już kolejny chleb. który upiekłam w ramach zabawy  "Upiecz Smakowity Chleb!", której patronem są Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica", producent margaryny "Smakowita". 

składniki :
  • 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1 / 1/2 szklanki ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków
  • 50 g drożdży świeżych
  • ok 3/4 szklanki letniej wody
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
drożdże rozcieramy z cukrem , zostawiamy na chwile aż zaczną się pienić. mieszamy z letnia woda . mąkę i ziemniaki zalewamy wodą z drożdżami, dodajemy sól i wyrabiamy ciasto. ciasto niestety mimo podsypywania mąką , jest klejące, dlatego polecam wyrabiać go w misce a najlepiej w mikserze z opcją do ciasta drożdżowego. gdy ciasto jest wyrobione ( sprężyste) odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. 
wyrośnięte przekładamy do foremki i  odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. pieczemy  ok 40 min w temp 180 z termo. następnie gorący wyciągamy z foremki, i wstawiamy tym razem na kratce jeszcze na ok 10- 15  min , tak dla lepszego zrumienienia i podsuszenia boków. 
 smacznego 

Upiecz Smakowity Chleb!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UA-35252961-1